Umění nereagovat aneb (ne)reakce mrtvého brouka

Aktuální fotka ze Šivánanda ášramu v keralských horách, kde se praktikuje převážně hatha jóga tak, jak ji známe většinové na západě. Není to však v Indii vůbec standard. Ve většině ášramů v Indii je totiž samozřejmostí, že každý praktikuje hatha jógu sám pro sebe a do áśramu si chodí pouze nasát vyšśí poznání. 🙏

„Přines kelímky na čaj z kuchyně! Co tady tak zevluješ! Každý tady musí něco dělat. Jste tady všichni líní! Takhle to dál nejde!“, „uvítala“ mě těmito slovy postarší sváminí (mniška) na meetingu dobrovolníků a učitelů, kterou jsem jen pár minut předtím láskyplně pozorovala, jak v ášramové zahradě zalévá rostliny…

Inu, jak moc a jakou rychlostí se naše vnímání člověka může proměnit. Protože však už nějakou dobu praktikuji reakci mrtvého brouka, zůstala jsem v klidu a dělala jako že se mě to netýká. Za nějakou chvíli vstoupil do místnosti další ze senior učitelů a daná „rozlícená saň“ se najednou proměnila v pohádkovou babičku s úsměvem od ucha k uchu.

Pochopila jsem, že na danou paní možná doléhá vysoký věk a ihned jsem danou situaci mohla pustit, bez známky ukřivdění či vzteku.

Když se později naskytla příležitost se na danou osobu vyptat, bylo mi řečeno, že má demenci a není třeba její slova brát vážně. Nejlepší situace pro praxi soucitu.

👉 Znáš tuto techniku a praktikuješ ji? Nebo znáš jinou, která ti pomáhá zůstat ve vypjatých situacích ve svém středu?

Marie Meera Karanath
Pomáhám ženám navrátit se ke své jedinečné ženské esenci.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *